S nadšením vám môžeme oznámiť, že projektoví partneri projektu Danube GeoHeCo v rámci Programu dunajského regiónu 2021 – 2027 realizovali prvé plánované aktivity projektu.
Partnerské krajiny Danube GeoHeCo vytvorili katalóg kritérií na optimalizáciu plytkých geotermálnych hybridných vykurovacích a chladiacich systémov v Rakúsku, Bosne a Hercegovine, Chorvátsku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Slovensku a Slovinsku. Tento katalóg bude podporovať vývoj a testovanie nástroja na podporu rozhodovania IT, výber pilotných lokalít a optimálnych technológií. Okrem toho partneri Danube GeoHeCo vyvinuli informačné hárky a infografiku, ktoré zhrnuli kritériá a relevantné parametre s najvyšším významom pri navrhovaní plytkých geotermálnych systémov na základe zavedeného katalógu kritérií.
V rámci SO2 projektu Danube GeoHeCo vyvinuli partneri projektu Transnational Planning Toolkit na optimalizáciu využitia plytkej geotermálnej energie. Tento komplexný súbor nástrojov identifikuje kľúčové zainteresované strany a načrtáva efektívne stratégie zapojenia, vrátane miestnych, regionálnych a národných stretnutí, fór, online konzultácií a návštev na mieste.
Hlavným cieľom projektu Danube GeoHeCo je zvýšiť prienik plytkej geotermálnej energie v dunajskom regióne prostredníctvom iniciovania silnej nadnárodnej spolupráce a podporných akcií. Účelom navrhovaných aktivít je dosiahnuť ambiciózne energetické a klimatické ciele EÚ do roku 2030 a následne do roku 2050. Projekt podporí integráciu plytkých geotermálnych riešení do existujúcich domácich systémov kúrenia a chladenia (heating and cooling – HC) na fosílne palivá, zvýši povedomie a rozšíri kapacity.
Koordinátorom projektu je Medjimurje Energy Agency Ltd., Chorvátsko. Partnerom projektu je aj Centrum vedecko-technických informácií SR.
Viac informácií o projekte:
Zdroj: CVTI SR; https://interreg-danube.eu