Odborníkov v oblasti počítačových sietí dnes potrebujú tak malé a stredné podniky, ako aj veľké nadnárodné spoločnosti. Budúcich profesionálov aktuálne preverila celoslovenská súťaž. Zúčastnilo sa jej takmer sto jednotlivcov z radov stredoškolákov a vysokoškolákov.
Národné kolo súťaže Networking Academy Games (NAG 2018) sa tento rok konalo už po trinástykrát. Cieľom je podporiť tých najlepších študentov stredných či vysokých škôl v oblasti sieťových technológií.
Do aktuálneho ročníka postúpilo zo školských kôl takmer 100 jednotlivcov respektíve študentských tímov, ktoré súťažili v dvoch kategóriách. V prvej kategórii HS3 bolo úlohou trojčlenných stredoškolských tímov v stanovenom čase vyriešiť problém v prevádzke segmentu počítačovej siete. V druhej kategórii UNI obdobný problém riešili jednotlivci zo stredných a vysokých škôl.
„Slovensko patrí medzi európsku špičku v príprave sieťových špecialistov na báze programu sieťových akadémií. Vzdelávací systém, ktorý tvoria štyri univerzitné pracoviska a viac ako 100 stredných škôl, je schopný ročne pripraviť viac ako 400 sieťových odborníkov na úrovni priemyselného certifikátu CCNA. V súčasnosti v rámci programu sieťových akadémií študuje v SR viac ako 6 000 študentov. Slovenskí študenti patria k najúspešnejším aj v medzinárodnom meradle,“ konkretizuje František Jakab, riaditeľ Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, Technickej univerzity v Košiciach (UPV TECHNICOM, TUKE).
Technická univerzita v Košiciach aj organizačne zabezpečovala aktuálny ročník súťaže. NAG 2018 slávnostne odštartovala 22. marca 2018 v priestoroch UVP TECHNICOM za účasti parnerov súťaže, ale aj zástupcov IT priemyslu na Slovensku. Úlohy už tímy riešili v laboratóriách Katedry počítačov a informatiky TUKE.
Sieťové akadémie učia budúcich IT profesionálov navrhovať, konfigurovať a prevádzkovať počítačové siete. Mladí ľudia s týmito znalosťami majú v dnešnej dobe výbornú perspektívu na uplatnenie sa na trhu práce. Aj to je dôvod prečo, priebeh súťaže sledujú mnohé významné firmy. Tie si môžu medzi študentmi nájsť talentových odborníkov a osloviť ich s ponukou na spoluprácu. Punc dôležitosti súťaži dodáva i fakt, že je oficiálne registrovaná Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako súťaž v oblasti "odborných zručností" v kategórií C.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov národného kola 13. ročníka súťaže NAG sa uskutoční v rámci Výročnej konferencie sieťových akadémií zo SR a ČR. Tá bude prebiehať v dňoch 14. - 16. 6.2018. Pôjde zároveň o jednu z aktivít národného projektu IT AKADEMIA – vzdelávanie pre 21. storočie. Rovnako súťaž NAG patrí k aktivitám realizovaným v rámci spomínaného projektu.
Viac informácií o cieľoch, prebiehajúcich aktivitách, výstupoch a výsledkoch národného projektu je k dispozícii na http://itakademia.sk.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.