Viac ako 360 tisíc strán študijných a vedecko-výskumných titulov je dostupných cez takzvané virtuálne študovne. CVTI SR ich pripravilo na základe spolupráce so slovenskými univerzitami či SAV, ktorým zabezpečuje technologický prístup k zdigitalizovaným knihám.
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) technologicky zabezpečuje prístup k zdigitalizovaným knihám pre Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (627 e-kníh), Ekonomickú univerzitu v Bratislave (339 e-kníh), Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre (140 e-kníh) a Historický ústav SAV (350 čísiel e-časopisov).
Študijné a vedecko-výskumné tituly, ktoré virtuálne študovne sprostredkovávajú zamestnancom a študentom si zvolili samotné univerzity.
„Hlavným cieľom služby je zabezpečenie jednoduchého a okamžitého virtuálneho prístupu v príjemnom používateľskom prostredí k e-knihám slúžiacim na podporu vzdelávania, vedy a výskumu. CVTI SR sprevádzkovalo službu na fungujúcej softvérovej a hardvérovej platforme Oddelenia digitalizácie, repozitárov a archivácie,“ konkretizuje Tomáš Fiala, odborný pracovník oddelenia.
Ako ďalej za oddelenie doplnil, vysokým školám a iným vedecko-výskumným organizáciám CVTI SR ponúka komplexné riešenia v oblastiach digitalizácie, spracovania digitálnych obrazov a sprístupnenia digitalizovaných dokumentov, s možnosťou realizácie doplnkovej služby dlhodobej archivácie dát.
virtuálne študovne:
Virtuálna študovňa UPJŠ
https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/digitalna-kniznica-upjs (prístup len po autentifikácii).
Virtuálna študovňa EUBA
https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/digitalna-kniznica-sek (prístup len po autentifikácii).
Virtuálna študovňa SPU
https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/digitalna-kniznica-spu-v-nitre (prístup len po autentifikácii).
Virtuálna študovňa HÚ SAV
https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/historicky-casopis-virtualna-studovna (voľne dostupné).