CVTI SR spustilo popularizačný podcast Veda na dosah

Zaujímavosti a novinky z vedy nájdete už aj v novom podcaste Veda na dosah, ktorý počas leta spustilo Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR). Moderátorka Lenka Dudlák Sidorová sa v podcaste Veda na dosah rozpráva so slovenskými vedcami a vedkyňami o aktuálnych témach v ich výskume.

“Našim cieľom je ukázať verejnosti, že veda nie je „odtrhnutá“ od bežného života, ale práve naopak, že je s ním bezprostredne spojená, a že je to práve veda, ktorá ovplyvňuje jeho kvalitu aj v tých najobyčajnejších každodenných situáciách,” povedala Dudlák Sidorová. Dodáva, že vede niekedy len musíme pomôcť s prekladom do „ľudskej reči“.

„My sa snažíme posúvať poznanie dopredu, ale aj spoločnosť musí byť pripravená prijať výsledky základného výskumu. To nie je len tak, že my sme niečo objavili a kedy to nastúpi,“ povedal RNDr. Peter Skyba, DrSc. počas júlovej prednášky zo série Veda v CENTRE. Aj to je dôvod, prečo je potrebné  verejnosti prinášať poznatky o vedeckej práci a vynálezoch.

V doteraz zverejnených podcastoch sme prezentovali tieto témy:

Ako vie zeleň ochladiť horúce mestá?

Ako vznikla Slnečná sústava a koľko stojí meteorit?

Ako funguje ekologický „zázrak“ na čistenie vody?

Aké choroby prenášajú komáre na Slovensku?

Z viacerých miest na Zemi uniká metán, ako to môže ovplyvniť klimatickú zmenu?

Vedci v laboratórnych podmienkach simulujú vlastnosti čiernych dier

Nové diely podcastov Veda na dosah vychádzajú pravidelne každý druhý týždeň v stredu. Dnešnou témou budú mikroplasty. Vedeli ste, že plastové ostrovy v Tichom oceáne, ktoré majú rozlohu niektorých štátov, sú len jedným percentom z plastov, ktoré sa nachádzajú v oceáne? Takmer všetok ostatný plastový odpad leží na dne. Mladá vedkyňa Anna Grenčíková v podcaste porozprávala aj o tom, v akých potravinách sa nachádza najviac mikroplastov, a akými metódami sa vedci pokúšajú mikroplasty zo životného prostredia odstraňovať.

Podcasty Veda na dosah je možné počúvať v siedmich streamovacích aplikáciach vrátane Spotify či Apple Podcasts a taktiež ich nájdete na YouTube kanáli CVTI SR, či na stránkach vedanadosah.sk.

CVTI SR spustilo popularizačný podcast Veda na dosah 

Posledný update stránky: 2020-09-25 10:12