Dlhoroční partneri spájajú svoje sily. Vzdelávať v knižniciach sa bude inovatívne a bez hraníc

Knižnice už dávno nie sú len miestom uchovávania vedomostí – dnes sú živými centrami vzdelávania, kultúry a prepájania komunít. V dynamickej dobe, keď sa technológie vyvíjajú rýchlejšie než kedykoľvek predtým, knižnice zohrávajú kľúčovú úlohu: pomáhajú ľuďom nielen orientovať sa v záplave informácií, ale aj rozvíjať digitálne zručnosti nevyhnutné pre budúcnosť. Ako však priniesť inovatívne vzdelávacie programy, ktoré reflektujú tento rýchly vývoj?

Cezhraničná spolupráca pre lepšie vzdelávanie

Skutočný pokrok prichádza častokrát vtedy, keď sa jednotlivci čí celé inštitúcie spoja, vymieňajú si skúsenosti a učia sa od seba navzájom. Preto sa aj dlhoroční partneri Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Moravská zemská knihovna v Brně (MZK) rozhodli spojiť svoje sily a posunúť vzdelávanie v knižniciach na novú úroveň. Vďaka Programu cezhraničnej spolupráce Interreg VI-A Slovensko-Česko 2021-2027 budú spoločne realizovať projekt Smart vzdelávanie v knižniciach bez hraníc.

Cieľom projektu je podporiť vzdelávanie prostredníctvom verejných knižníc zamerané na nové digitálne zručnosti nielen pre základné a stredné školy, ale aj pre širokú verejnosť. Vďaka bohatým skúsenostiam oboch projektových partnerov v oblasti vzdelávania knihovníkov, bude možné vytvoriť kvalitný vzdelávací program s názvom Smart knižnice: vzdelávanie bez hraníc. Knihovníci na oboch stranách hranice vďaka tomu získajú potrebné know-how, aby mohli sami realizovať moderné edukačné aktivity a zlepšovať kvalitu vzdelávania vo svojich regiónoch. Zároveň sa tým prehĺbi spolupráca medzi českými a slovenskými knižnicami.

Smart knižnice: Vzdelávanie bez hraníc

Inovatívny vzdelávací program, ktorý aktuálne pripravujú projektoví partneri, bude pozostávať zo štyroch tematických oblastí:

1. Ako umelá inteligencia mení svet: Veľké jazykové modely, generatívna AI, budúcnosť a koncept AGI – to sú len niektoré z tém, ktoré knihovníci preskúmajú. Naučia sa nielen teoretické základy, ale aj praktické využitie AI nástrojov, s ktorými budú môcť organizovať workshopy pre verejnosť.

2. Programovanie a robotika v pohybe: Interaktívne STEM vzdelávanie v knižnici? Prečo nie! Hravé edukačné pomôcky umožnia knihovníkom jednoducho a zrozumiteľne priblížiť programovanie a robotiku deťom a mládeži. Tieto témy už nebudú pre knihovníkov neznámou, ale naopak, stanú sa súčasťou atraktívnych podujatí.

3. 3D svety a XR technológie: Vytváranie 3D modelov pomocou fotogrametrie, príprava objektov na 3D tlač či imerzný obsah vo virtuálnej realite – to všetko poskytuje neobmedzený vzdelávací potenciál. Knihovníci získajú praktické skúsenosti, vďaka ktorým budú môcť tieto technológie sprístupniť verejnosti.

4. Ako sa nestratiť v ére syntetickej reality: Hoaxy, deepfakes a AI generovaný obsah dnes ohrozujú všetky vekové kategórie. Kritické myslenie je kľúčovou kompetenciou súčasnosti, a preto sa knihovníci naučia efektívne analyzovať, overovať a interpretovať informácie, aby mohli pomáhať aj ostatným orientovať sa v digitálnom svete.

Z knihovníkov lektori digitálnej budúcnosti

Po vytvorení vzdelávacieho programu budú od leta 2025 nasledovať intenzívne školenia pre knihovníkov v cezhraničnom regióne. Po ich absolvovaní a získaní certifikátu budú pripravení zaradiť nové, inovatívne workshopy do ponuky svojich knižníc.

Vďaka synergiám s ďalšími projektami a aktivitami projektových partnerov, ako je napríklad na slovenskej strane opatrenie Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030 Podporovanie rozvoja inteligentných laboratórií v knižniciach, v rámci ktorého vzniká sieť 50 SmartLabov v slovenských verejných knižniciach, prinesú výsledky a výstupy projektu pridanú hodnotu aj ostatným knižniciam mimo cezhraničného územia.

Rovnako aj na českej strane zdôrazňujú strategické dokumenty, ako je vízia Digitální Česko (pilier Digitální vzdělávání) a Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021–2027, potrebu systematického vzdelávania knihovníkov a rozvoja digitálnych kompetencií obyvateľov. Knižnice sú dlhodobo prirodzeným a dôveryhodným miestom pre vzdelávanie, ktoré je otvorené všetkým vekovým aj sociálnym skupinám, a predstavujú tak ideálne prostredie pre rozvoj digitálnych zručností. Projekt na túto potrebu reaguje posilňovaním odborných kapacít knižníc, čím vytvára podmienky pre kvalitné vzdelávanie širokej verejnosti. Výstupy projektu tak prinášajú pridanú hodnotu nielen knižniciam v zapojenom regióne, ale vďaka efektívnej spolupráci naprieč ČR aj v celoštátnom kontexte.

Prvé kroky v rámci realizácie projektu už boli zrealizované – vo februári sa uskutočnilo projektové stretnutie v CVTI SR, na ktorom sa dohodol obsah a spôsob tvorby vzdelávacieho programu. Diskutovali sa kľúčové témy, ako aj metodika pre implementáciu moderných edukačných aktivít pre knihovníkov a verejnosť. V nasledujúcich mesiacoch sa plánujú intenzívne prípravy, ktoré budú zahŕňať tvorbu vzdelávacích materiálov a prvé pilotné školenia knihovníkov. Slovenské a české knižnice tak spoločne otvárajú dvere budúcnosti, kde je vzdelávanie inovatívne a najmä bez hraníc.

Viac informácií o projekte.

Posledný update stránky: 2025-04-10 07:52