Digitalizácia literárneho bohatstva našich knižníc pokračuje. Aktuálne titulmi významnými pre Žilinský kraj. Možnosť digitálneho spracovania svojho vybraného knižničného fondu využila konkrétne Krajská knižnica v Žiline.
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) poskytuje službu bezplatnej digitalizácie v rámci aktivít jeho konzorcia partnerských knižníc – Knižnice pre Slovensko.
Ako fungoval ženský spolok Živena? O čom písal tradičný Žilinský večerník? Aké informácie sú spracované v známom encyklopedickom diele Ottův slovník naučný? Tak i tieto informácie budú čoskoro dostupné v elektronickej verzii. Krajská knižnica v Žiline vybrala konkrétne tituly, ktoré sa v spolupráci s CVTI SR zdigitalizujú a v online podobe si v nich budú môcť „zalistovať“ milovníci svojho regiónu, ale aj široká verejnosť so záujmom o informácie s hodnotou presahujúcou hranice jedného regiónu.
„Digitálnu podobu získa kolekcia ročníkov periodík MY Žilinské noviny, v rozmedzí rokoch 2000- 2022. Ďalšími, rovnako regionálnymi periodikami, budú Žilinský večerník, Bytčianske noviny, Rajecké noviny, Región Žurnál, Kultúrny Život Žiliny. Doplnia ich tituly Cieľ, Vlastivedný zborník Považia, Korzár, Smer, Cieľ a Nový svet: obrázkový časopis slovenský. Pokročilé výsledky vedeckého bádania i všestranného pokroku od roku 1888 do roku 1909 ponúkne 28 ilustrovaných encyklopédií obecných vedomostí, známych ako Ottův slovník naučný,“ konkretizuje Dávid Baranko z vedeckej knižnice CVTI SR.
Ako uviedol, historický prehľad ponúknu aj diela, ako napríklad Stručný dejepis slobodného mesta Žiliny z 19. storočia či Bibliografia písomníctva slovenského. Toto dielo dokumentuje informácie od najstarších čias do konca roku 1900 v šiestich zväzkoch kníh.
Aktivity významného regionálneho ženského spolku ožívajú v titule Živena jej osudy a práca, ktorý taktiež dostane digitálnu podobu. „Minulosť i náročné okolnosti, v akých pred prevratom spolok fungoval, sú v diele podané na základe zachovalých zápisníc, správ z novín a časopisov, spolkových dokladov a ďalších dokumentov. Chronologické zoradenie čitateľovi ponúka prehľadnejší zoznam udalostí od počiatkov založenia spolku až po propagačnú a vydavateľskú činnosť a členstvo Živeny,“ konkretizuje Katarína Šušoliaková, riaditeľka Krajskej knižnice v Žiline.
Digitalizáciou vybraného knižničného fondu Krajskej knižnice v Žiline dostane online podobu celkovo 240 kusov periodík vrátane monografií. Písané sú v slovenskom jazyku, s výnimkou jedného diela písaného v maďarčine.
„Dokumenty sú významným regionálnym bohatstvom a čitatelia knižnice často siahajú po týchto informáciách. Pomôckou im môžu byť pri štúdiu, písaní vedeckých prác či článkov s regionálnou tematikou,“ dopĺňa Šušoliaková.
Digitalizácia má pre knižnice význam najmä z hľadiska ochrany ich knižničného fondu. Je to jedna z možností, ako uchovať historické knihy, staré tlače a noviny, dokumenty, fotografie, mapy a iné dokumenty aj pre ďalšie generácie. „Používateľom a širokej verejnosti umožňuje získať rýchlejší a komfortnejší prístup ku kompletným zväzkom a dokumentom,“ uvádza Baranko.
„Čitateľ príde do knižnice a my mu rýchlo, a na počkanie vyhľadáme zdigitalizované texty, ktoré bude potrebovať. Zároveň sa zefektívni aj práca knihovníka, ktorý siahne po elektronickom zdroji a nebude musieť prehľadávať množstvo dokumentov v archíve,“ tešia sa knihovníci zo žilinskej knižnice, najmä pracovníčky úseku regionálnej bibliografie.
Možnosť bezplatnej digitalizácie dokumentov a ich spracovania poskytuje CVTI SR v rámci spolupráce s partnerskými verejnými knižnicami. V súčasnosti je do konzorcia Knižnice pre Slovensko (KPS) zapojených 39 verejných knižníc z celého Slovenska. Každá z nich získala zo strany CVTI SR možnosť digitalizácie dokumentov zo svojich fondov a ponuku sprevádzkovať virtuálnu knižnicu. Dohodu o spolupráci s CVTI SR môžu knižnice uzavrieť na dobu určitú a knižnici ňou nevznikajú žiadne finančné náklady.