Podporte takzvanú občiansku vedu. Všímajte si prírodu, nahrajte ju „do appky“

Bratislava sa po prvýkrát pripojila k ďalším mestám, ktoré chcú ukázať aká je ich okolitá príroda pestrá. Našli ste zaujímavý krík v parku? Podarilo sa vám odpozorovať zver v lese? Nahrajte to do aplikácie a buďte tak súčasťou takzvanej občianskej vedy.

Mobily, tablety či fotoaparáty využívame často. V prírode dnes trávime viac času ako inokedy. Bratislava môže ukázať, že tieto dve veci sa dajú spojiť pre dobrú vec. Zapojila do projektu City Nature Challenge.

„Projekt zapája priamo obyvateľov miest. Môžu dokumentovať a spoznávať voľne rastúce, žijúce druhy v prírode, ktorá ich obklopuje. Cieľom je poukázať na rozmanitosť mestskej prírody, prispieť k jej ochrane a k mapovaniu biodiverzity. Iniciatíva podporuje koncept nazývaný občianska veda - citizen science. V roku 2020 sa zúčastnilo 244 miest. Medzi nimi napríklad aj Praha, Brno, Viedeň či Graz. Tento rok máme prvýkrát možnosť zapojiť sa aj v Bratislave,“ upresňuje Alena Vaľková, z občianskeho združenia Stromosvet. 

Ako uviedla, do pozorovania prírody na území Bratislavy sa môže zapojiť každý: „Stačí si všímať prírodu okolo nás, odfotiť pozorované druhy, zaznamenať lokalitu a pozorovanie nahrať do populárnej aplikácie iNaturalist. Vekový limit pre prihlásenie sa do aplikácie iNaturalist je 13 rokov. K používaniu aplikácie na identifikovanie pozorovaných druhov plánujeme pripraviť webinár.“

Dôležité termíny si môžete poznačiť už teraz. Aktívne sa zapojiť už koncom apríla.

 

Termíny:

30.4. - 3.5.2021 

Pozorovanie prírody a fotografovanie druhov (čokoľvek čo voľne rastie/žije na území Bratislavy).

4.5. - 9.5.2021 

Identifikácia druhov, ktoré boli pozorované počas výzvy.

10.5.2021 

Vyhlásenie výsledkov (počet pozorovaní, počet identifikovaných druhov a počet zapojených účastníkov).

V globálnom meradle City Nature Challenge organizujú Kalifornská akadémia vied a Prírodovedné múzeum Los Angeles.

    

Posledný update stránky: 2021-03-03 10:56