Vyše 500 tisíc strán dokumentov. To je číslo, ktoré je dnes aktuálne pre bezplatnú digitalizáciu fondov verejných knižníc po celom Slovensku v rámci iniciatívy konzorcia Knižnice pre Slovensko. A pokračuje sa ďalej.
Digitalizovalo sa buď priamo vo vedeckej knižnici Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), ktoré aktivity konzorcia Knižnice pre Slovensko (KPS) zastrešuje alebo v jednotlivých knižniciach vďaka putovnému skeneru. Digitalizácia pokračuje a moderné digitalizačné pracovisko využije najbližšie Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši.
Digitálnu podobu dostanú ďalšie hodnotné diela s regionálnou tematikou. Vybranými titulmi sú napríklad vlastivedná monografia Novohrad, národopisná monografia Gemer - Mahont, Vlastivedný slovník obcí na Slovensku (1 - 3) či publikácia venovaná charakteristike ľudovej kultúry v oblasti bývalej Hontianskej stolice Hont.
„Brožúra Príbelské nárečie, prostredie, ľudia a ich zvyky od Juraja Macka alebo kniha Hovorená podoba jazyka v meste Veľký Krtíš od Ladislava Györgya, opisujú nárečové slová, výrazové prostriedky či skratky, ktoré sa používali v minulom období. Príbelské nárečie opisuje i zvláštnosti obce, ľudové zvyky a ľudový príbelský kroj.
Zaujímavosťou bude aj digitalizácia regionálneho týždenníka Pokrok. Zdigitalizuje sa niekoľko ročníkov jeho ročníkov, od roku 1974 až do roku 2022, okrem chýbajúcich z rokov 1990 - 1993,“ konkretizujú z knižnice vo Veľkom Krtíši.
Bezplatnú digitalizáciu dokumentov a ich spracovanie ponúka CVTI SR v rámci spolupráce s partnerskými knižnicami v konzorciu Knižnice pre Slovensko. V súčasnosti je jeho súčasťou 41 knižníc z celého Slovenska. „Každá z nich získala zo strany CVTI SR možnosť digitalizácie dokumentov zo svojich fondov a ponuku sprevádzkovať virtuálnu knižnicu. Dohodu o spolupráci s CVTI SR môžu knižnice uzavrieť na dobu určitú a knižnici ňou nevznikajú žiadne finančné náklady,“ uvádza Dávid Baranko, koordinátor KPS. Ako Baranko doplnil, digitalizácia dokumentov zároveň podporuje vedu a výskum konkrétnych regiónoch.
„Pozvánka“ na Malohont či Novohrad. Digitálnu podobu dostanú ďalšie významné regionálne tituly
■ CVTI SR
■ Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho Veľký Krtíš