Minulý rok téma prvkov v periodickej sústave, aktuálne svetelný smog. Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) predstavilo druhý z autorských vedecko-popularizačných filmov. Scenár a réžia bola opäť pod „taktovkou“ filmového dokumentaristu Mateja Poka z CVTI SR.
Ako Matej hovorí, málo ľudí vníma, že svetelné znečistenie vplýva na opeľovanie rastlín, hmyz, ale aj na ľudský organizmus. Film chce poukázať na túto tému, ktorá sa reálne stáva väčším a väčším problémom.
„ ... Už viac ako 28 tisíc rokov pozorujeme nočnú oblohu. ... Fascinuje nás. Čo sa stane o pár desaťročí? Hlboký vesmír možno zo Zeme neuvidíme vôbec. ...“ zaznieva v úvode filmu VO SVETLE NOCI.
Režisér a scenárista filmu chce divákovi sprostredkovať aj skutočne tmavú oblohu. Podarilo sa mu to vďaka známemu astrofotografovi a popularizátorovi astronómie Tomášovi Slovinskému.
Práve s ním sa divák vyberie do Parku tmavej oblohy v Poloninách. Vidieť tu naživo tisícky hviezd a Mliečnu cestu. Matej ako filmár to považuje jednoznačne za najsilnejší zážitok, neopísateľný pocit.
„Možno aj vďaka tomuto dokumentu si uvedomíme, že sme to my sami, ktorí znečisťujú životné prostredie. Nie 'oni,' ale každý jeden z nás. A tým pádom aj každý jeden z nás môže prispieť k zníženiu znečistenia. A to svetelné, je to z najjednoduchších riešiteľných znečistení na planéte ...“
Prvý autorský vedecko-popularizačný film Mateja Poka s názvom Písmená, ktorá tvoria svet bol uvedený minulý rok na Festivale vedeckých filmov. Diváci ho mohli vidieť aj na obrazovkách RTVS. Odborná verejnosť ho ocenila postúpením na 55. ročník festival Academia Film Olomouc.
Film VO SVETLE NOCI predstavilo CVTI SR premiérovo na tohtoročnom Festivale vedeckých filmov. Aktuálne je dostupný verejnosti prostredníctvom YOUTUBE kanálu CVTI SR.
Svetelný smog je témou nového filmového dokumentu CVTI SR. „Čo sa stane o pár desaťročí?“