Bratislava, 20. marec 2025
Nové Zážitkové centrum vedy a planetárium našlo stálu adresu
Pozemok, na ktorom budú v Bratislave vybudované nové Zážitkové centrum vedy a planetárium, je definitívne k dispozícii ambicióznemu projektu národného významu.
Projekt nového zážitkového centra vedy pre širokú verejnosť, ktorý je spojený s výstavbou bratislavského planetária, zaznamenal dôležitý míľnik. Do platnosti vstúpila zmluva o prenájme pozemku v areáli bratislavskej zoologickej záhrady.
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR ) ako nájomca a Zoologická záhrada Bratislava (ZOO Bratislava) ako prenajímateľ pozemku pripravili 20. marca 2025 spoločné stretnutie signatárov Memoranda o spolupráci pri vybudovaní planetária a špičkového centra vzdelávania a popularizácie v oblasti astronómie a ďalších vied. Prítomní boli zástupcovia všetkých strán Memoranda: CVTI SR, ZOO Bratislava, Slovenskej akadémie vied, Hlavného mesta SR Bratislavy, Bratislavského samosprávneho kraja a občianskych združení Slovenské planetáriá a Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA).
Príležitosť pre fyzickú obhliadku pozemku logicky vyplynula z nového posunu v príbehu projektu: Prenájom pozemku za 1 euro ročne na dobu 50 rokov, ktorý schválilo Bratislavské mestské zastupiteľstvo v decembri 2024, nadobudol definitívnu platnosť v podobe zmluvy, zverejnenej 5. marca 2025.
Spoločná vízia
Vízia pre zmysluplnú budúcnosť projektu od samého počiatku obsahovala podmienku výberu vhodnej lokality a priestoru s potenciálom rozrastať sa o nové funkcie v oblasti vedy a vzdelávania. Vyčlenený areál ZOO, ktorý je momentálne výbehom pre žirafy, zebry a pštrosy, spĺňa takéto podmienky: je tu bezproblémové napojenie na diaľničnú sieť, mestskú hromadnú dopravu, cyklotrasu a pešiu dostupnosť z bratislavskej Patrónky aj Lanfranconi. V bezprostrednej blízkosti bude vybudované záchytné parkovisko. Je tu zároveň veľký potenciál začlenenia centra a planetária do väčšieho komplexu vedeckovýskumných, vzdelávacích či iných popularizačných inštitúcií s ambíciou prilákať širokú verejnosť nielen zo Slovenska, ale aj z blízkeho zahraničia: Čiech, Maďarska alebo Rakúska.
Vybudovaním zážitkového centra vedy sa zároveň zlepšia podmienky zvierat v ZOO. Dnešná ubikácia a výbeh žiráf, zebier a pštrosov sa nachádza v bezprostrednej blízkosti diaľnice. Zvieratá sa presunú na voľné lúky na kopec pod výbehom nosorožcov. To koncepčne zapadne aj do zámeru vedenia ZOO vytvoriť „Africký kopec“. Žirafy, zebry a pštrosy presunom získajú približne 10-krát väčšiu plochu vonkajšieho výbehu. Nové zázemie pre tieto citlivé exotické živočíchy vybuduje v areáli ZOO na určenom mieste Centrum vedecko-technických informácií – nájomca pozemku a realizátor plánu výstavby nového Zážitkového centra vedy a planetária.
Postupné kroky k úspešnému cieľu
Na stretnutí sa účastníci navzájom informovali o najbližších krokoch v realizácii projektu: o skorom uzavretí zmluvy o spolupráci medzi CVTI SR a ZOO, ale aj o príprave architektonickej súťaže na jeseň tohto roku a spustení povoľovacích procesov.
Blízky areál Slovenskej akadémie vied, ktorý čoskoro vstúpi do mohutnej prestavby a renovácie, naplánovanej na niekoľko rokov, je zas otvorený synergickému prepojeniu s areálom budúceho objektu nového zážitkového centra a planetária na pozemkoch ZOO.
„V projekte ide o pekné prepojenie prírodných a biologických vied s modernými vedecko-technickými smermi a technológiami, ktoré by mala v rýchlo meniacom sa svete súčasnosti mladá generácia chápať čo najviac. Tešíme sa zo skvelej spolupráce s CVTI ,“ vyznal sa riaditeľ Zoologickej záhrady Bratislava Matej Dobšovič.
Oprávnená široká podpora
„Bratislava čaká na nové planetárium už celé dekády. Aktuálny projekt vyzerá veľmi nádejne, synergia je výborná. Pri dobrej vôli sa iste nájde dostatok síl, aby sa stavba ukončila v plánovanom horizonte,“ verí Peter Volek, zakladajúci člen občianskeho združenia Slovenské planetáriá.
„Príbeh bratislavského planetária trvá sto rokov. Tých miest, kde malo stáť, už bolo naozaj mnoho. Aktuálne prepojenie planetária a zoologickej záhrady vyzerá na prvý pohľad zvláštne, ale zdá sa, že kombinácia živej prírody a jej živočíšnej ríše s expozíciou kozmickej a astronomickej techniky môže byť obojstranne prospešná, “ komentuje Jakub Kapuš, predseda občianskeho združenia Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA).
Začiatok výstavby je plánovaný na rok 2028. „Som nesmierne rád, že CVTI SR ako nositeľ podpory vedy a výskumu na Slovensku, je kľúčovým partnerom pre takýto projekt. Zároveň ma teší, že takáto myšlienka získala širokú podporu nielen samosprávy, ale aj občianskych združení a inštitúcií, “ uzavrel Róbert Gálik, generálny riaditeľ CVTI SR.
Kontakt pre médiá:
Odbor komunikácie CVTI SR,
Valentína Sikorová Čorná, +421 905 810 938, valentina.sikorova@cvtisr.sk