Tlačová správa│Slovensko oslavuje desaťročie podpory excelentného výskumu v Bruseli

Podujatie otvoril generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií, Róbert Gálik, ktorý vyjadril vďaku všetkým partnerom kancelárie SLORD a zdôraznil jej dôležitosť pre podporu a zviditeľňovanie slovenskej výskumno-inovačnej komunity na európskej úrovni.

So svojím príhovorom vystúpila aj Zástupkyňa Generálneho riaditeľa Európskej komisie pre výskum a inovácie, Signe Ratso, ktorá vyzdvihla rastúcu účasť slovenských subjektov v Horizonte Európa a odhodlanie Slovenska investovať značnú časť Plánu obnovy a odolnosti práve do výskumu a inovácií. Zároveň zdôraznila prínos a výsledky opatrení zameraných na tzv. Widening štáty, ktoré zaostávajú vo výskumno-inovačnej výkonnosti za zvyškom Európskej únie.

Nasledovala panelová diskusia počas, ktorej diskutovali Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra SAV, Štefan Boháček z Výskumného centra papiera a celulózy a Michal Kompan z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií o podpore excelentnosti vo výskume naprieč Európskou úniou. „Na Slovensku je mnoho excelentných vedcov, avšak ich záujem o naozaj excelentné európske granty nie je dostatočný, čím sa pripravujú o možnosť posunúť svoj výskum na vyššiu úroveň,“ uviedla počas diskusie profesorka Silvia Pastoreková. Rečníci na základe svojich vlastných skúseností vyzdvihli  dôležitosť a prínos Widening opatrení. Prenos skúseností z iných úspešných inštitúcií a vytváranie nových partnerstiev, lokalizovaných najmä v starých členských štátoch EÚ, je naozaj kľúčový pri urýchľovaní ich rozvoja. Pán Kompan však zároveň dodal, že aj v štátoch nášho regiónu sa nachádzajú výskumné inštitúty, ktoré sú lídrami vo svojich oblastiach a táto skutočnosť by mala byť zohľadnená pri navrhovaní štruktúry obdobných výziev do budúcna. Všetci rečníci sa zhodli na tom, že lákanie talentu je jednou z kľúčových výziev a práve špecifické európske výzvy (napr. ERA Chair) vedia byť skvelým nástrojom na ich riešenie. 

Zástupkyňa stáleho predstaviteľa Slovenskej republiky pri EÚ, Mária Malová predstavila základné pozície Slovenska k budúcemu Rámcovému programu EÚ pre výskum a inovácie. „Rámcový program EÚ musí byť silným nástrojom na podporu európskej konkurencieschopnosti. Špecifické Widening opatrenia pre štáty ako Slovensko, sú kľúčovým nástrojom na integráciu našich výskumníkov do sietí excelentných inštitúcií a mali by byť posilnené do budúcna.“ uviedla v diskusii, Mária Malová. Pani veľvyslankyňa takisto zdôrazňovala potrebu prilákania a udržania talentov, najmä v kľúčových oblastiach, akými sú napríklad aj jadroví vedci a technici. 

   

O kancelárii SLORD:

Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli bola zriadená Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Centrom vedecko-technických informácií SR. Svoju činnosť začala 2. januára 2014. Kancelária sa zameriava na sledovanie európskych politík a nástrojov na podporu výskumu a vývoja s dôrazom na aktuálny rámcový program EÚ pre výskum a inovácie – Horizont Európa. Okrem propagácie slovenskej výskumno-inovačnej komunity v Bruseli, jej poskytuje cenné podporné služby na zvýšenie jej účasti a úspešnosti pri čerpaní zdrojov z európskych programov na podporu výskumu a inovácií.

Kontakt pre médiá:

Odbor komunikácie CVTI SR

Štefánia Bartošová, +421 907 165 398,  stefania.bartosova@cvtisr.sk

Posledný update stránky: 2024-10-14 10:41