VEDECKÁ CUKRÁREŇ│Od Pytagorovej vety k transformeru

Transformer je typ neurónovej siete, ktorý udáva trend vývoja hlbokého učenia v posledných rokoch a doteraz nebol prekonaný lepšou architektúrou. Transformerom je známy jazykový model ChatGPT, i väčšina súčasných modelov, ktoré zabezpečujú spracovanie textu, obrazu a zvuku podobným spôsobom, ako by to urobil človek. Pre väčšinu smrteľníkov je transformer čiernou skrinkou, ktorá funguje, ale netušia ako. V prednáške poodkryjeme toto tajomstvo a ukážeme, že matematika, ktorá transformer odlišuje od iných typov modelov, je z väčšej časti na úrovni strednej školy. Okrem týchto princípov si vysvetlíme, čo je neurónová sieť a uvedieme príklad použitia transformeru.

Otázky pre prednášajúceho môžete zasielať e-mailom na ncpvat@cvtisr.sk do 7. októbra 2024.

O prednášajúcom:

RNDr. Andrej Lúčny, PhD., pôsobí v MicroEpsilon-Inspection ako výskumník v oblasti počítačového videnia. Doktorát z oblasti integrácie metód umelej inteligencie do systémov reálneho času získal na Katedre aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, kde čiastočne pôsobí ako výskumník v oblasti kognitívnej robotiky. Je spoluzakladateľom občianskeho združenia Robotika.SK, ktorá sa venuje popularizácii robotiky, a je pravidelným porotcom súťaže mobilných robotov ISTROBOT.

Čo je Vedecká cukráreň?

Ide o pravidelné stretnutia študentov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave oslovuje vedcov – odborníkov, ktorí populárnou formou a jednoduchým spôsobom vedia študentom vysvetliť zložitosti vedeckého výskumu. Vedecká cukráreň je pre študentov aj jedinečnou príležitosťou a priestorom na konfrontáciu vlastných poznatkov a názorov na dianie vo vede a technike. Vo vedeckej cukrárni sa diskutuje v uvoľnenej a priateľskej atmosfére pri čaji, minerálke a koláčikoch a svoje zohráva aj mimoškolské prostredie. Témy vedeckých cukrární sa vyberajú podľa aktuálnosti. Vedecká cukráreň trvá cca 90 minút (45 minút vystúpenie vedca a 45 minút diskusia).

Viac informácií o podujatí nájdete na adrese:

https://vedanadosah.cvtisr.sk/vedecka-cukraren/vedecka-cukraren-bratislava/

Registrovať sa môžete na adrese:

https://vedanadosah.cvtisr.sk/podujatie/od-pythagorovej-vety-k-transformeru/

Posledný update stránky: 2024-10-07 14:19