Milé kolegyne / Milí kolegovia,
pozývame vás na prednášku Teória katastrofy – vznik prírodnej hrozby. Čo všetko sa musí stať, aby došlo ku katastrofe? Aké činitele vstupujú do vzniku skutočne veľkej prírodnej hrozby? Dokážeme zachytiť varovné signály Zeme alebo sme proti prírode úplne bezmocní? Vo vedeckej kaviarni budeme hovoriť o tom, čo všetko môžeme urobiť, aby sme katastrofám predišli, no dozvieme sa aj to, prečo sú prírodné hrozby pre Zem prospešné a ako sa ich prostredníctvom naša planéta revitalizuje.
Vo štvrtok 26. septembra o 17.00 hod. bude hosťom vedeckej kaviarne Veda v CENTRE geológ RNDr. Ján Madarás, PhD., ktorý aktuálne pôsobí ako vedúci geologického odboru v Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Zaoberá sa základným geologickým výskumom Západných Karpát a špecializuje sa na históriu geologického vývoja Slovenska.
Ak sa chcete dozvedieť viac, príďte si v neformálnej a priateľskej atmosfére vypočuť pri šálke kávy túto prednášku a zapojiť sa do diskusie. Podujatie sa bude konať za účasti verejnosti v konferenčnej miestnosti CVTI SR, 2. poschodie, Lamačská cesta 8A, Bratislava. Vstup na podujatie je voľný.
Prednáška sa bude aj streamovať. Informácie o podujatí nájdete na Facebooku alebo vedecko-popularizačnom portáli Veda na dosah. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 25. septembra 2024 na mail ncpvat@cvtisr.sk.
Táto prednáška je sprievodným podujatím Európskej noci vedy (ENV) 2024. Hlavný program ENV sa uskutoční 27. septembra 2024 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave, ale aj v ďalších štyroch mestách a okolitých lokalitách. Súčasťou festivalu vedy budú prednášky, workshopy, súťaže či zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Nebudú chýbať ani sprievodné podujatia, ku ktorým patria vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE a Vedecké cukrárne. Bližšie informácie nájdete na www.nocvedy.sk a www.vedanadosah.sk.