Základné informácie

Národný projekt

Národný informačný systém podpory výskumu a vývoja – prístup k elektronickým informačným zdrojom (NISPEZ V)

Operačný program: Integrovaná infraštruktúra
Projekt spolufinancuje:
Kód projektu: 401101FIL8
Celkové oprávnené výdavky: 51 568 598,29 €
Realizácia: január 2023 – december 2028
Miesto realizácie projektu: celé územie SR

Hlavným cieľom národného projektu je zabezpečiť kontinuitu prístupu k vedeckému obsahu od renomovaných vydavateľov pre organizácie výskumu a vývoja na Slovensku, čo je predpokladom rozvoja a zvyšovania kvality slovenskej vedy s priamym vplyvom na zvyšovanie jej excelentnosti. V rámci projektu je realizovaná podpora systémového prístupu k elektronickým informačným zdrojom ako sú vedecké časopisy a knihy, patentové informácie a bibliometrické databázy. V súlade s Národnou stratégiou výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu (SK RIS32021+), ktorá identifikuje domény slovenskej vedy s najväčšími predpokladmi pre rozvoj vedeckej spolupráce, ide prioritne o databázy zamerané na materiálový výskum, fyzikálne vedy, biomedicínu, lekárske vedy, poľnohospodárske a environmentálne vedy, informačné technológie ako aj vybrané okruhy spoločenských vied, ktoré sa zaoberajú problémami slovenskej spoločnosti.

Centralizované zabezpečovanie prístupov k vedeckým databázam poskytuje odbremenenie jednotlivých inštitúcií od administratívnej záťaže ako aj efektívnejšiu cenu z hľadiska hodnoty za peniaze.

Pri implementácii národného projektu sú podporované cieľové skupiny, ktoré sú v súlade s prioritami SK RIS32021+: vedecká a akademické komunita (verejné vysoké školy, Slovenská akadémia vied), prostredníctvom služieb CVTI SR aj inovatívne inkubátory a rezortné výskumné ústavy a inštitúcie.

Ciele národného projektu majú priamu väzbu na víziu, ciele a opatrenia OP Slovensko, definované v rámci Cieľa politiky 1: Konkurencieschopnejšia a inteligentnejšia Európa vďaka presadzovaniu inovatívnej a inteligentnej transformácie hospodárstva a regionálnej prepojenosti IKT, Špecifický cieľ RSO1.1.: Rozvoj a rozšírenie výskumných a inovačných kapacít a využívanie pokročilých technológií a opatrenia 1.1.4 Podpora optimalizácie, rozvoja a modernizácie výskumnej infraštruktúry.

 

Špecifické ciele národného projektu:

1.  Zvýšiť výkonnosť systému slovenskej vedy a vývoja prostredníctvom kontinuálneho prístupu k online vedeckému obsahu a zabezpečiť prístup k publikovaniu v režime otvorenej vedy.
2.  Podporiť výskumníkov, podnikateľov a inovátorov vybudovaním predvídateľného systému, ktorý reaguje na ich potreby a vytvára im priestor na excelentnosť a pozitívny ekonomický a spoločenský rast.

Národný projekt je realizovaný prostredníctvom hlavnej aktivity projektu s názvom:

Koordinované zabezpečenie prístupu k elektronickým  informačným zdrojom pre výskum a inovácie na Slovensku vrátane podporných aktivít pre ich efektívne využívanie

Popis aktivity: Prístup k svetovému vedeckému obsahu má zásadný vplyv na rozvoj vedy a hospodársky rast na Slovensku. V tejto súvislosti bude v rámci národného projektu zabezpečený konzistentný prístup k  vedeckému obsahu svetových renomovaných producentov a dodávateľov. Pôjde najmä o elektronické informačné zdroje (vedecké časopisy a knihy prestížnych zahraničných a domácich vydavateľov, patentové informácie, citačné a abstraktové databázy) prioritne pre oblasti, ktoré SK RIS32021+, považuje za najsilnejšie oblasti z hľadiska produkcie nových vedeckých poznatkov a týmto aj za najdôležitejšie z pohľadu budúcej inovačnej aktivity v malých, stredných a veľkých podnikoch: materiálových vied, fyziky a chémie, lekárskych vied, biochémie a molekulárnej biológie, poľnohospodárskych a environmentálnych vied, technických vied a chemického inžinierstva, matematiky a počítačových vied ako aj vybraných okruhov spoločenských vied.
Informačné zdroje budú prístupné priamo jednotlivým inštitúciám vedy a výskumu (vysokým školám, ústavom SAV) ako aj prostredníctvom služieb CVTI SR aj inovatívnym podnikom a mimorezortných inštitúciám vedy a výskumu. Sprístupnenie týchto informácií povedie podľa skúseností z minulých období k zvýšeniu vedeckej a inovačnej aktivity slovenskej vedy a k zmierneniu jej zaostávania v porovnaní s krajinami EÚ. Prostredníctvom citačných a patentových databáz budú organizácie vedy a inovácií schopné vyhodnocovať a usmerňovať svoje vedecké a inovačné smerovanie podľa najnovších, ale aj dlhodobých trendov vo svete. Informácie obsiahnuté v uvedených databázach umožnia nadväzovať kontakty s partnerskými inštitúciami doma a vo svete, ktoré pôsobia v rovnakých vedných oblastiach prípadne pracujú na obdobných projektoch. Vedecké inštitúcie a tímy sú schopné na základe získaných informácií vyhodnocovať a usmerňovať svoje vedecké a inovačné smerovanie podľa najnovších aj dlhodobých trendov vo svete.

Centralizované zabezpečovanie prístupov k vedeckým elektronickým informačným zdrojom v spolupráci s vedeckými a akademickými inštitúciami na Slovensku poskytuje odbremenenie uvedených inštitúcií od administratívnej záťaže spojenej s uzatváraním individuálnych zmlúv na poskytnutie prístupu k jednotlivým databázovým kolekciám. Zároveň preukázateľne umožňuje efektívnejšie a hospodárnejšie využitie finančných prostriedkov vďaka výhodnejším cenovým podmienkam pri zabezpečovaní prístupov k elektronickým informačným zdrojom spoločne pre viac subjektov spojených do spoločného konzorcia.

 
Aktivita je realizovaná prostredníctvom nasledujúcich podaktivít:

 

1.1  Zabezpečenie prístupu k obsahu renomovaných medzinárodných vedeckých

       databáz
1.2  Vzdelávacie a podporné služby pre vedeckú komunitu na Slovensku
1.3  Zvyšovanie informovanosti o publikovaní v režime otvoreného prístupu
1.4  Metodická činnosť

1.5  Špecializovaná webová stránka

1.6  Tvorba štatistík a analýz 

1.7  Evaluácia konzorcia SKeLib

 
Pri implementácii aktivity budú podporované cieľové skupiny, ktoré sú v súlade s prioritami SK RIS32021+:

-        vedecká komunita (univerzity, vysoké školy, Slovenská akadémia vied, rezortné výskumné ústavy, výskumné infraštruktúry, výskumné tímy, individuálni výskumníci),

-        podnikateľská sféra.


Špecifikácia jednotlivých podaktivít

 

1.1  Zabezpečenie prístupu k obsahu renomovaných medzinárodných vedeckých databáz

Výsledkom aktivity bude centralizované zabezpečenie prístupu k svetovému vedeckému obsahu od renomovaných vydavateľov pre konzorcium verejných vysokých škôl a SAV (konzorcium SKeLib). V súlade s Národnou stratégiou výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu (SK RIS32021+) sú  databázy zamerané na technické, prírodné a materiálové vedy ako aj na vybrané okruhy spoločenských vied. Ide o plnotextové multidisciplinárne a špecializované databázy a o bibliometrické databázy zamerané na hodnotenie vedy a výskumu na Slovensku. V súlade s Národnou stratégiou pre otvorenú vedu 2021 – 2028 Slovenskej republiky vybrané databázové  tituly podporujú publikovanie v režime otvoreného prístupu (tzv. transformačné zmluvy) u zahraničných renomovaných vydavateľov vedeckého obsahu.
 

1.2  Vzdelávacie a podporné služby pre vedeckú komunitu na Slovensku

Vzdelávanie v používaní vedeckých databáz sa vzťahuje na školenia a vzdelávacie akcie určené na rozvoj zručností cieľových skupín projektu – študenti, členovia akademickej a výskumnej komunity. Školenia pokrývajú otázky ako efektívne vyhľadávať, navigovať a využívať vedecké EIZ a aktuálne novinky v tejto oblasti.

 

1.3  Zvyšovanie informovanosti o publikovaní v režime otvoreného prístupu

V súvislosti s uzatvorenými transformačnými zmluvami bude táto iniciatíva zameraná na poskytovanie vzdelávania v oblasti publikovania v režime otvoreného prístupu, čo zahŕňa informovanie o predátorskom publikovaní, verejných autorských licenciách a ako publikovať v open access časopisoch.

 

1.4  Metodická činnosť

Jedná sa o vypracovanie metodiky zabezpečovania elektronických informačných zdrojov (EIZ), ktorá definuje kľúčové aspekty tohto procesu ako je spôsob skladby konzorcia, výber jednotlivých databázových titulov, metodika výberu obsahu jednotlivých EIZ, realizované spôsoby  verejného obstarávania ako aj špecifické zadefinovanie postupov potrebných pre vyjednávanie tzv. transformačných zmlúv zohľadňujúcich aspekt publikovania v režime otvoreného prístupu.

 

1.5  Špecializovaná webová stránka

V rámci podaktivity bude zabezpečovaná prevádzka špecializovanej webovej stránky projektu v rámci stránky konzorcia SKeLib ( https://eiz.cvtisr.sk ). Špecializovaná webová stránka  bude slúžiť na poskytovanie komplexných informácií o vedeckých elektronických informačných zdrojoch zabezpečených v rámci projektu NISPEZ V.

 

1.6  Tvorba štatistík a analýz 

Jedná sa najmä o štatistické hodnotenie využívania výskumných databáz na ročnej báze. Analýza prostredníctvom rôznych metrík na posúdenie efektívnosti využívania databáz.

 

1.7  Evaluácia fungovania konzorcia SKeLib

Systémové hodnotenie fungovania konzorcia SKeLib, ktoré poskytuje analýzu do akej miery sú plnené potreby členských inštitúcií, či sú náklady optimalizované a kde je prípadne možné nájsť priestor na zlepšenie fungovania.

Hlavným prínosom aktivity je koordinované zabezpečenie prístupu k elektronickým  informačným zdrojom pre výskum a inovácie na Slovensku vrátane podporných aktivít pre ich efektívne využívanie a zabezpečenie prístupu k publikovaniu v režime otvorenej vedy v renomovaných vydavateľstvách a časopisoch. Zabezpečenie prístupu k najnovšej zahraničnej odbornej a vedeckej literatúre renomovaných svetových producentov a dodávateľov a personalizovaným informačným službám priamo podporuje rozvoj excelentnej vedy a podieľa sa na posilnení konkurencieschopnosti SR odstraňovaním informačných a znalostných bariér medzi výskumom a vývojom na jednej strane a spoločnosťou a hospodárstvom (MSP a veľké podniky) na druhej strane. Aktivita prispeje k šíreniu výstupov a výsledkov slovenského výskumu širokej verejnosti a vytvára tak podmienky pre efektívny transfer informácií od univerzít, verejných vedecko-výskumných inštitúcií a zariadení do slovenskej podnikateľskej sféry. Výstupy aktivity sú v súlade so strategickými dokumentami na národnej a európskej úrovni, predovšetkým v súlade s Národnou stratégiou výskumu, vývoja  inovácií 2030 a jej Akčným plánom.
V rámci aktivity budú obstarané prístupy k elektronickým informačným zdrojom a uzatvorené zmluvy s dodávateľmi. Priebežne bude realizovaná podpora používateľov prostredníctvom informačných seminárov, konferencií a odborných podujatí. Na základe štatistického zisťovania využívania sprístupňovaných elektronických informačných zdrojov budú každoročne počas implementácie národného projektu vypracované hodnotiace správy. Na základe hodnotiacich správ bude realizovaná optimalizácia portfólia elektronických informačných zdrojov a skladby používateľských inštitúcií s možnosťou zmien portfólia elektronických informačných zdrojov alebo skladby používateľských inštitúcií.
Prevádzka a aktualizovanie už vytvorenej špecializovanej webovej stránky EIZ – CVTI SR zabezpečí fungovanie jedného prístupového bodu ku všetkým informáciám pre používateľov.

CVTI SR realizovalo v tejto oblasti štyri národné projekty a v rámci národného projektu NISPEZ V kontinuálne nadväzuje na výsledky dosiahnuté ich implementáciou:

NISPEZ (Národný informačný systém podpory výskumu a vývoja – prístup k elektronickým informačným zdrojom), NISPEZ II (Národný informačný systém podpory výskumu a vývoja – prístup k elektronickým informačným zdrojom II) a NISPEZ III (Národný informačný systém podpory výskumu a vývoja – prístup k elektronickým informačným zdrojom III) v programovom období 2007 – 2013 v rámci Operačného programu Výskum a vývoj, ako aj národného projektu NISPEZ IV (Informačný systém výskumu a vývoja – prístupy do databáz pre potreby výskumných inštitúcií) v programovom období 2014 – 2020 v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, súhrne realizovaných CVTI SR od roku  2008 do roku 2023. V nadväznosti na výstupy dosiahnuté v predchádzajúcom období kľúčový prínos spočíva v náraste využívania vedeckého obsahu s priamym dopadom na zvyšovanie citovanosti publikácii slovenských vedcov a zvyšovania viditeľnosti slovenskej vedy a výskumu.

Posledný update stránky: 2024-09-23 13:44